Casio Baby-G Kuromi Collaboration BGD-10KKM-1ER
Chockavvisande
En s.k. chockavvisande konstruktion skyddar klockan mot våldsamma stötar och skakningar.
Världstid
Stoppursfunktion - 1/100 sek. - 24 timmar.
Timer – 1/1 min – 24 timmar
5 dagliga alarm
Tidssignal
Klockan kan ställas in att avge en signal en gång i timmen.
Superilluminator
Med ett tryck på en knapp lyser displayen upp i en fashionabel färgton.
Automatisk kalender
Korrigeras automatiskt för månader med olika längd och givetvis vid skottår.
Dagens datum och dag visas på urtavlan.
Tangentbordsljud kan aktiveras/avaktiveras
12/24-timmars tidsangivelse
Lång batterilivslängd
Den här klockan förbrukar mindre energi än vad som är kutym, så batteriet ska hålla i 2-3 år.
Hartsarmband
Mineralkristall
Den mycket hållbara mineralkristallen skyddar mot repor och stötar.
Vattentät 100 meter (10 bar)
Märkt att klara 10 bar eller 100 meter, vilket betyder att klockan kan bäras vid simning. Observera att antalet meter ej motsvarar tillåtet dykdjup utan ett värde som anger det lufttryck som använts vid test av vattenresistens (ISO 2281), och vilket simuleras trycket då den hålls stilla. Genom aktivitet i vattnet ökas trycket avsevärt och följdaktligen är klassificeringen av djupet i praktiken lägre.
Kondens - viktigt!
Storlek
Klockans boett är 39 mm i diameter.
Hartsboett
Storleksguide
Klockor har med tiden blivit större, och ett damur av i dag, har vanligtvist en bredd på mellan 32 och 38 mm. Om du har "atypisk" handledsstorlek, så finns det klockor för dig också, men då bör du vara extra noga med att läsa klockans specifikationer.
Vi har följande leveranssätt:
| Leveransmetod | Pris |
Obs: Detta är den beräknade leveranstiden från fraktbolagen, och inte en garanterad leveranstid.
| Diameter | 39 mm |
|---|---|
| Tjocklek | 14 mm |
| Modellnummer | BGD-10KKM-1ER |
| EAN | 4549526395895 |
| Märke | Casio |
| Kön | Damklocka |
| Armbandsmaterial | Harts |
| Armbandsfärg | Svart |
| Armbandsomkrets | 14-22 cm |
| Typ av spänne | Spänne |
| Boettmaterial | Harts |
| Baksida boett | Stainless_steel |
| Transparent baksida | Nej |
| Färg på boett | Svart |
| Färg på urtavla | Svart |
| Glas | Härdat mineralglas |
| Vattenskydd | 10 atm (bad/simning) |
| Urverk | Digitalt |
Diameter; att mäta armbandsklockor
Höjden
Tunn: 4-6 millimeter
Normal: 6-12 millimeter
Stor: 12-14 millimeter
Förstorad: 14-18 millimeter
För jämförelse så har den nya femkronan (2016) en tjocklek av 1,95 mm