Armitron Mens 20/5048NVSVBN - RIP
Auktoriserad återförsäljare
Dagens datum och dag visas på urtavlan.
Läderband
Klockarmbandet är gjort i läder.
Mineralkristall
Den mycket hållbara mineralkristallen skyddar mot repor och stötar.
Kvartsklocka
Vattentät 100 meter (10 bar)
Märkt att klara 10 bar eller 100 meter, vilket betyder att klockan kan bäras vid simning. Observera att antalet meter ej motsvarar tillåtet dykdjup utan ett värde som anger det lufttryck som använts vid test av vattenresistens (ISO 2281), och vilket simuleras trycket då den hålls stilla. Genom aktivitet i vattnet ökas trycket avsevärt och följdaktligen är klassificeringen av djupet i praktiken lägre.
Kondens - viktigt!
Storlek
Klockans boett är 40 mm i diameter.
Boett av rostfri stål
Storleksguide
Klockor har med tiden blivit större. Ett typiskt herrur är i dag mellan 40 och 45 mm brett. Om du har en "normalstor" handled, så är det troligtvis perfekt för dig. Det finns de klockor vars bredd är mer och mindre, så har du en större/mindre handled (än "typiskt"), så finns det klockor för dig ändå.
Vi har följande leveranssätt:
| Leveransmetod | Pris |
Obs: Detta är den beräknade leveranstiden från fraktbolagen, och inte en garanterad leveranstid.
| Diameter | 40 mm |
|---|---|
| Tjocklek | 11 mm |
| Modellnummer | 20/5048NVSVBN |
| EAN | 086702553457 |
| Märke | Armitron |
| Kön | Herrklocka |
| Armbandsmaterial | Läder |
| Armbandsfärg | Brun |
| Armbandsbredd | 20 mm |
| Armbandsomkrets | 14-22 cm |
| Typ av spänne | Spänne |
| Boettmaterial | Rostfritt stål |
| Färg på boett | Silver |
| Färg på urtavla | Blå |
| Glas | Härdat mineralglas |
| Vattenskydd | 10 atm (bad/simning) |
| Urverk | Quartz |
Diameter; att mäta armbandsklockor
Höjden
Tunn: 4-6 millimeter
Normal: 6-12 millimeter
Stor: 12-14 millimeter
Förstorad: 14-18 millimeter
För jämförelse så har den nya femkronan (2016) en tjocklek av 1,95 mm